İHA’lar savaşların seyrini değiştirdi: Ukrayna tankları cepheden çekiyor

ABD’nin 61 milyar dolarlık askeri yardım paketinin onaylanmasıyla Rusya’ya karşı savaşta tekrar güç kazanan Ukrayna, cephede de yeni taktikler geliştirmeye çalışıyor. Ukrayna ordusu, ABD tarafından gönderilen gelişmiş Abrams tanklarını, Rus insansız hava araçlarının saldırılarını önlemek için ön cephelerden çekmeye başladı.

AÇIK ALANDA KORUMASIZ

ABD’li savunma yetkilileri, her biri yaklaşık 10 milyon dolara mal olan Abrams M1A1 muharebe tanklarının, insansız hava araçlarının büyüyen tehdidine karşı artık güvende olmadığını belirtti. Üçüncü yılına giren savaşta Washington’un sağladığı 31 tanktan beşi, Rus saldırıları nedeniyle kaybedildi. Savaş alanında insansız hava araçlarının çoğalmasının, “açık alanda kolayca tespit edilme riskini artırdığını” vurgulayan savunma yetkilileri, tankların konuşlandırılmasını yeniden gözden geçirmek zorunda kaldıklarını belirtti.

MODİFİYE EDİLECEKLER

İHA’lar savaşın her iki tarafı için de ön cephedeki çatışmalarda kazanımlar sağlarken, Abramsların yaşadığı yenilgi, Rusya’nın bu yıl çok sayıda kasaba ve köyü ele geçirmesiyle ortaya çıktı. Savaş alanına ayak bastığında uzmanlar tarafından “Ukrayna için mükemmel” olarak tanımlanan Abrams tankları, güçlü zırhlı korumalarına karşın İHA’lara karşı dayanıklı değiller. Askeri uzmanlar Ukrayna’nın, Abrams filosundan geri kalanları, tıpkı Rusların yaptığı gibi, öncelikle insansız hava aracı koruyucu kafesleri ve zırhlarıyla değiştirmek için geri çektiği değerlendirmesinde bulunuyor.

İSPANYA’DAN AZ SAYIDA PATRİOT FÜZESİ

-İSPANYOL yayın kuruluşu El Pais’in haberine göre Madrid, Ukrayna’ya az sayıda Patriot füzesi gönderecek. Gazete, İspanya’nın uçaksavar rampaları göndermeyi reddettiğini ancak Kiev’e sahip olduğu sistemde kullanabileceği füzeler vereceğini öne sürdü. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ülkesinin, şehirleri ve kritik altyapıyı Rus saldırılarından korumak için gereken füzeleri fırlatacak en az yedi yüksek dereceli hava savunma sistemi bataryasına sahip olması gerektiğini söylemişti. İspanya’yla birlikte Yunanistan da savunma sistemi taahhüdünde bulunmayı reddetti. Yunanistan Başbakanı Kriakos Miçotakis “Bizden, Ukrayna’ya S-300 ve Patriot füzeleri vermemiz istendi. Biz de bunu yapamayacğımızı anlattık. Caydırıcı gücümüz için önemli olan bu silah sistemlerini veremeyeceğimizi anlattık” dedi. Ukrayna’ya hava savunması sağlamak için lobicilik yapan Almanya’nın Savunma Bakanı Boris Pistorius İspanya ve Yunanistan gibi ülkelerin reddetmesine “anlam veremediğini” söyledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x